Palais d'Ask, privat palats på universitetsplatsen byggt 1885 idag med kontor och möjlig bostad
Byggnaden uppfördes år 1885 som privatbostad till Dr. C. J Ask vars familj behöll fastigheten till 1965. Idag finns det sju lokaler på totalt 790 kvm. En paradvåning på 240 kvm är ledig och kan eventuellt åter göras om till bostad.
Fastighetsbeskrivning
På bottenplan till vänster en lokal på 95 kvm fördelat på fyra rum, pentry och wc med dusch. Lokalen har många original detaljer bevarade såsom rikt dekorerade tak, vackra parkettgolv och väggpaneler. Lokalen är uthyrd.
Till höger ligger en lokal på 122 kvm med fyra rum, kök och wc. Det är ljusa rum med parkettgolv. Även denna lokal är uthyrd.
På andra våningen ligger paradvåningen på 240 kvm med 8 rum och kök. Här finns flera mycket pampiga rum i fil med praktfulla kaminer, takmålningar och väggpaneler från byggnadstiden. Lokalen är tillgänglig för köparen.
På vinden, som inreddes 2009, finns tre lokaler. Den största är på 110 kvm i huvudsak ett stort rum i öppen planlösning med köket samt med ett avgränsat rum. Det är öppet upp i nock med synliga takbjälkar. Här finns en eldningsbar kamin. Badrum är helkaklat med dusch. Nyligen uthyrd på 3-årsavtal.
Vid sidan om finns två lokaler. En på 83 kvm innehållande stort tornrum med kakelugn sam två andra rum, kök och wc med dusch. Dessutom finns en liten men funktionell lokal på 18 kvm med pentry och sovloft. Båda dessa lokaler är uthyrda.
I källaren finns fyra förråd samt en föreningslokal på ca 70 kvm med stort kök, ett rum samt WC. Här ligger klinker på golven. Denna utnyttjas av ägarna och blir ledig vid köp. I källaren finns även pannrum och elrum.
Det finns fiber in i husets alla lokaler.
Tomt - Parkering
I norr och öster går tomten ca 40 cm utanför byggnaden, i söder finns en asfalterad parkeringsplats med plats för sex bilar och i öster står byggnaden i tomtgräns så tomten är mycket lättskött. Det finns elbilsladdare för två bilar.
Ort - Område
Fastigheten ligger på Universitetsplatsen i nordöstra hörnan i vinkel mot AF-Borgen. Gatuadressen är Sandgatan som ingår i Kulturkvadranten vars gatunät härstammar från 900-talet och är ett av Lunds äldsta och mest eftertraktade områden.
Närservice
Det är gångavstånd till hela Lunds rika utbud av affärer, restauranger, caféer mm.
Kommunikationer
Till Lunds Centralstation med täta buss- och tågförbindelser är det bara ca 300 m.
Ansvarig Mäklare
070-164 67 41